ZABIEGI REFLEKSOLOGII STÓP


ZABIEGI REFLEKSOLOGII STÓP (metodą INGHAM)


Stopa ludzka to zakończenie 7200 nerwów, które mają bezpośrednie połączenie z mózgiem, a równocześnie z wszystkimi częściami ciała.

W zdrowym organizmie panuje równowaga – homeostasis. Wszystkie układy, gruczoły, narządy oraz zachodzące w nich przemiany chemiczne są ze sobą połączone, zsynchronizowane i zgodne. Zaburzenie pracy którejkolwiek składowej organizmu powoduje jego rozregulowanie, co z kolei jest odczuwalne zarówno w konkretnym miejscu, jak i całym ciele człowieka. Pojawia się wówczas napięcie, ból, zastój, obrzęk, sztywność oraz szereg innych dolegliwości, które w konsekwencji powodują proces chorobowy, osłabienie organizmu, jego wyniszczenie, a nawet śmierć.

Zabieg refleksologii ma na celu dążenie do przywrócenia stanu homeostazy, doprowadzenie do ponownego, normalnego funkcjonowania całego organizmu.

Refleksologia to nauka o refleksach, które znajdują się w stopach i dłoniach i mają bezpośrednie połączenie ze wszystkimi gruczołami, organami i częściami ciała. To wyjątkowa metoda powadzenia kciuka i palców po tych refleksach. Refleksologia to nie akupresura, refleksoterapia lub masaż.

Zabieg refleksologii stóp metodą Ingham polega na chodzeniu kciukiem i palcami z jednostajną siłą ucisku, pod zmiennym kątem działania po refleksach znajdujących się w obrębie całej stopy.

Uciskając na wypustki nerwowe pobudzamy narządy wewnętrzne do samoregulacji i usuwania blokady energii, rozpoczynamy proces oczyszczania i samoleczenia, przywrócenia równowagi w całym organizmie.

W przypadku zdrowego organizmu bez jakichkolwiek dolegliwości stopa nie daje bolesnych odczuć i na całej powierzchni jest taka sama. W przypadku natrafienia na stopie na zmiany tak wizualne, jak i rejony sprawiające ból, otrzymujemy informacje o miejscu występowania problemu w naszym ciele. Refleksolog nie jest lekarzem, nie diagnozuje, nie przepisuje leków, ale umiejąc odczytać mowę stóp zauważa anomalie w nich występujące czasami na długo przed ich fizycznym wystąpieniem w naszym organizmie. Mając takie informacje refleksolog zasugeruje wizytę u lekarza w celu potwierdzenia swoich spostrzeżeń.

Powtarzanie zabiegów refleksologii ma na celu doprowadzenie naszego systemu do balansu biologicznego, usprawnienie cyrkulacji krwi, wyciszenie układu nerwowego, likwidowanie bólów, odblokowanie zatorów w organizmie poprzez wykorzystanie osobistego systemu obronnego każdego z nas.

Symptomy poprawy zdrowia mogą pojawić się już po kilku zabiegach, jednak w celu trwałej poprawy i powrotu do stanu równowagi fizjologicznej, należy poddać się serii zabiegów.

Przeciwskazaniem do wykonania zabiegu refleksologii na stopach jest:

 • infekcja grzybicza w obrębie stóp (przeciwskazanie względne, zabiegi refleksologii mogą być wykonywane na dłoniach)
 • rany w obrębie stóp (przeciwskazanie względne, zabiegi refleksologii mogą być wykonywane na dłoniach)
 • silna zakrzepica
 • pierwszy trymestr ciąży

W oparciu o szczegółowy wywiad oraz ocenę stanu stóp, przeprowadzane w trakcie pierwszej wizyty, refleksolog ocenia możliwość wykonania zabiegu na stopach (zabiegi refleksologii mogą być wykonywane również na dłoniach) oraz określa optymalną dla każdego liczbę i częstotliwość zabiegów.

Czas trwania jednej sesji zabiegowej to ok. 60 min. Optymalna częstotliwość zabiegów to sesje powtarzane co 2-3 dni.

Każdy zabieg zaczyna się i kończy techniką relaksu.

Zabiegi refleksologii są metodą bezinwazyjną i w żadnym wypadku nie mogą szkodzić. W wielu krajach na świecie refleksologia znalazła swoje miejsce w szpitalach, domach opieki społecznej czy domach spokojnej starości, jako doskonałe uzupełnienie medycyny stosowanej. Refleksologia jest terapią rozpoznającą w każdym przypadku indywidualne potrzeby pacjenta przystosowując się do jego aktualnego stanu zdrowia.

Refleksologia stóp i dłoni pomaga w:

 • naturalnym przywróceniu balansu biologicznego pracy ciała człowieka
 • eliminuje toksyny i odblokowuje zatory
 • pobudza przepływ energii przez całe ciało
 • łagodzi niekorzystne działanie stresu, obniża napięcie nerwowe
 • usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego
 • poprawia pracę układu krążenia
 • pozytywnie wpływa na układ hormonalny
 • wspomaga proces łagodzenia bólu
 • usuwa złogi krystaliczne w stopach
 • może znacząco poprawić ogólny stan pacjenta ciężko chorego
 • pobudza do działania narządy wydzielnicze, układ oddechowy, wspomaga kontrolę nad pęcherzem moczowym i usprawnia pracę jelit.

Jeżeli chcesz skorzystać z zabiegów refleksologii stóp skontaktuje się telefonicznie z gabinetem PODOLOG SANDOMIERZ tel. 663319414